Vedci budujú samoliečiteľnú, pružnú elektronickú pokožku

Medúza – transparentná, želatínová škvrna, ktorá zapĺňa svetové oceány – sa nezdá ako inšpiratívne stvorenie.
 
Ale nehovorte to vedcom na Národnej univerzite v Singapure. Boli inšpirovaní pokornými, transparentnými bezstavovcami, aby vytvorili svoje najnovšie stvorenie: samoliečiteľnú, pružnú, na dotyk citlivú elektronickú pokožku, ktorá by sa mohla použiť na vývoj mäkkých robotov a rôznych komunikačných rozhraní medzi človekom a strojom.

dotek
 
"Zaujímalo nás, ako by sme mohli vytvoriť umelý materiál, ktorý by mohol napodobňovať vodotesnú povahu medúzy a zároveň byť citlivý na dotyk," povedal Benjamin Tee, vedúci výskumník v štúdii.
 
 
Podrobnosti o novom vytvorení Tee boli publikované v Nature Electronics 15. februára. "Gél-ako, vodné, rozťahovateľné, self-hojenie elektronickej kože" sa nazýva GLASSES, v krátkosti.
 
Zmiešaním elastického plastu s iónovou kvapalinou bohatou na fluór do gélu vytvorili Tee a jeho výskumný tím transparentnú pokožku, ktorá je schopná „samoliečenia“ a funguje vo vlhkom prostredí, čo predchádzajúce gély – napríklad hydrogély – používajú. v tkanivovom inžinierstve neboli schopní.
 
"Náš materiál je odlišný v tom, že si dokáže udržať svoj tvar v mokrom aj suchom prostredí. Pracuje dobre v morskej vode a dokonca v kyslých alebo zásaditých prostrediach," povedal Tee.

prsty
 
Ak je koža rozrezaná alebo roztrhaná, tím preukázal, že dokáže aktívne obnoviť elektrickú vodivosť v priebehu niekoľkých minút – a spojiť sa v priebehu niekoľkých dní. Stavte sa, že by medúza žiarlila.
 
Materiál je tiež vodivý, čo znamená, že dokáže reagovať na dotyk, napínanie a napínanie. Tieto sily menia elektrické vlastnosti kože a meraním týchto zmien by sa koža mohla stať životaschopným spôsobom na vytvorenie rôznych senzorov, ktoré by reagovali na dotyk.
 
Výskumníci naznačujú, že by to mohlo uľahčiť nové metódy interakcie s mäkkými robotmi, rozvíjajúcou sa oblasťou robotiky zaoberajúcou sa konštrukciou robotov z kujných a poddajných materiálov, ako sú pevné kovy – ako tie, ktoré sa používajú v Boston Dynamics 'twerking robo-dog Spot. Výskumníci predvádzali GLASSES dotykovú citlivosť jednoduchou hrou klasickej mobilnej hry Snake.
 
A samoliečivá koža môže mať tiež pozitívny vplyv na životné prostredie, čím sa vymaže potreba výmeny. Ak nebudeme recyklovať náš elektronický tovar, vyhadzujeme ho – každý rok sa vyprodukuje viac ako 40 miliónov ton e-odpadu. Tee tam vidí príležitosť.
 
"Dúfame, že sa nám podarí vytvoriť budúcnosť, kde elektronické zariadenia vyrobené z inteligentných materiálov môžu vykonávať samoobslužné funkcie na zníženie množstva elektronického odpadu vo svete," povedal.